Kościół w skrócie

9 – 15 kwietnia

16.04.2018

Czyta się kilka minut

 /
/

O nacjonalizmie: Prymas…

„To jest nasz, jako Kościoła, grzech zaniedbania. Nie mamy ludzi, którzy byliby gotowi iść, stanąć przed nacjonalistami i odważnie zmierzyć się z wyzwaniem. Nie tak, jak niektórzy ich obecni duszpasterze, którzy często – muszę to powiedzieć szczerze, z wielkim bólem – tylko przyklaskują herezji” – mówi abp Wojciech Polak w opublikowanym niedawno wywiadzie rzece „Kościół katoludzki”.

…polscy biskupi

...„Dojrzały patriotyzm nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem i zamykaniem się na inne kultury i tradycje. Z drugiej jednak strony nie ma nic wspólnego z coraz bardziej dziś modnym internacjonalizmem, zamazującym różnice między poszczególnymi narodami” – napisali biskupi w liście do Polonii.

...i ks. Kneblewski

„Nie należy mówić o skrajnym nacjonalizmie tak samo, jak dziwnie byłoby mówić o skrajnej miłości. (...) Miłość może być czysta (...) i tak samo możemy mówić o czystym nacjonalizmie” – mówił na Jasnej Górze ks. Roman Kneblewski podczas 5. Pielgrzymki Młodzieży Narodowej.

Watykan przeciwko „robotom zabójcom”

Każde użycie broni mogącej zadać śmierć człowiekowi wymaga rozeznania i nie może być powierzone maszynie, która nie potrafi podejmować decyzji o charakterze moralnym – przestrzegał abp Ivan Jurković. Stały obserwator Watykanu przy ONZ uczestniczył w Genewie w konsultacjach na temat automatycznych systemów uzbrojenia. „Roboty zabójcy” – w odróżnieniu od zdalnie sterowanych dronów – podejmują decyzje samodzielnie na podstawie zadanych im algorytmów.

Beatyfikacja mnichów z Tibhirine

Rząd Algierii wyraził zgodę na przeprowadzenie w Oranie beatyfikacji męczenników z Tibhirine. Siedmiu trapistów w marcu 1996 r. zostało porwanych i zamordowanych najprawdopodobniej przez islamskich ekstremistów. Zostaną oni beatyfikowani razem z 12 innymi zakonnikami i zakonnicami, zamordowanymi w Algierii w latach 1994-96, w tym z ówczesnym biskupem Oranu, dominikaninem Pierre’em Claverie’em.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 17/2018