Copernicus Festival 2024

XI EDYCJA

Copernicus Festival 2024: Maszyna

Zapraszamy między 21 - 26 maja na popularnonaukowy Copernicus Festival, który w tym roku skupi się wokół hasła "Maszyna". Czy nasze ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one... pojawianie się człowieka? Te i podobne pytania towarzyszyć nam będą podczas wykładów, debat, wystaw czy projekcji filmowych.

Goście

Piotr Durka, fizyk biomedyczny: Cyberpunkowe wizje dają nam język do rozmawiania o nowych technologiach i granicach wiedzy. Ich pozytywną rolą jest też zainteresowanie błyskotliwych młodych ludzi neuroinformatyką.
Prof. Dominika Dudek, psychiatra: Nie powinniśmy sprowadzać funkcjonowania człowieka do neuroprzekaźników, którymi da się manipulować, by ukierunkować cudze działanie. Możemy zostawić margines na niepewność. Szacunek wobec tajemnicy, jaką jest złożoność psychiki człowieka.
Lars Chittka, badacz umysłów owadów: Zebraliśmy dowody na to, że pszczoły mogą odczuwać emocje i są świadome. To nie tylko ciekawostka naukowa. To również nasze etyczne zobowiązanie.

Idee

Starożytnym kosmos jawił się jako swoista maszyna, działająca według ustalonych reguł. Dziś niektórzy fizycy twierdzą, że wszechświat jest komputerem kwantowym. Czy jednak trybiki maszyny mogą zrozumieć jej sposób działania?
Historia pojęcia „mechanizm” to opowieść o naszej odwiecznej fascynacji maszynami i pragnieniu zrozumienia tajemnic życia i umysłu. To także historia wielkich przełomów naukowych i śmiałych eksperymentów myślowych.
Panpsychizm to dziwaczny pogląd: głosi, że świadomość nie jest zarezerwowana dla ludzi czy zwierząt, ale dałoby się ją znaleźć także w kamieniach, maszynach i atomach. Warto go jednak traktować poważnie.

Dodatki tematyczne

Artykuły na ten temat